Krystalizace mramorových podlah

Vyšší stránka:Nabídka

Krystalizace mramorových podlah je chemický proces, po kterém podstatně vzroste odolnost a estetika kamene.

Mramor

Mramor je designově přijatelný kámen vápencového základu (70 % až 80% Ca), který je velice měkký a potřebuje náročnou údržbu.

Vlastnosti krystalizovaného mramoru

Krystalizace mramorových podlah
Krystalizace mramorových podlah

Mramor je látka anorganická, nicméně vzdáleně můžeme přirovnat k zubu (organický). Odolnost mu dodává zubní sklovina. Stejné je to i u mramoru. Při procesu krystalizace dochází ke změně chemické struktury mramoru v tenké vrstvě, kdy vápník (Ca – velice citlivý na kyselé látky) chemicky zareaguje a změní se na křemičitan vápenatý (CaSi2 – odolnější vůči kyselým látkám). Tato vrstva je pak mnohonásobně tvrdší, odolnější a výrazně se zvýší její lesk. Získá vynikající mechanickou odolnost, ochranu před vnikající vlhkostí a špínou.

Proces krystalizace

Krystalizace mramoru může probíhat v přírodě, ale je to časově náročný proces trvající stovky až tisíce let. Dnešní technologie umožňují pomocí chemických látek a mechanického působení zkrátit celý proces na několik minut. Krystalizaci lze použít pouze na mramorové podlahy a nedoporučuje se provádět častěji než 1 x ročně. Krystalizované plochy se udržují běžnými postupy a není třeba specializované techniky ani chemie.

V české republice je v současné době více než 300 druhů mramoru s různým složením a každý mramor má odlišnou krystalizační schopnost = rozdílný výsledný efekt.


Vítej , dnes je 13.10.2022 (Čt)