Jaké vybrat mycí prostředky a mýdla pro konkrétní použití a co jste o nich možná nevěděli.
- Mycí prostředky na nádobí nesmíme používat na podlahové krytiny. Vrství se, proto se vždy musí dobře opláchnout čistou vodou. Při opakovaném použití nejen že začínají „lepit“, ale poškozují a leptají některé druhy podlahových krytin.
- Mycí prostředky na podlahy se nevrství, nemusejí se tedy oplachovat čistou vodou a při dalším procesu se případné zbytky z mytí předcházejícího opět smyjí. Vzhledem k použitým látkám jsou z hygienického hlediska nevhodné na mytí nádobí.
- Univerzální mycí prostředky neumí dobře ani jedno. Zkrátka ani ryba ani rak
- Tekutá mýdla jsou čistě chemická určená především na mytí rukou. Mají příznivou cenu, příjemnou parfemaci, hezkou barvu a mnohdy i pěkný obal. Často i s přídavky látek pečujících o pokožku ruce vysušují.
- Tělová mýdla jsou odlišného složení, jelikož musí splňovat podmínky pro použití na pokožku celého těla. K pokožce bývají podstatně šetrnější než mýdla tekutá.
- Mýdla s dezinfekční přísadou nedezinfikují. „Přísady“ stačí jedna kapka na 100 litrů a již může být deklarována.
- Dezinfekční mýdla mají přesně specifikováno spektrum působení, složení a dobu expozice. Nepoužívat svévolně, jelikož výrazným způsobem narušují přirozenou ochranu pokožky.
- Mydlice lékařská (Saponaria officinalis). Celá rostlina a zejména kořen obsahuje saponiny. Dříve se používala na výrobu čistících prostředků. Roste hojně v bohatých a kyprých půdách, na okrajích vodních toků, na rumištích a podél cest. Není chráněná a nepatří mezi ohrožené druhy. Čistě přírodní produkt.
- Zásadité mýdlo je vyrobeno z živočišných tuků nebo rostlinných olejů a hydroxidu sodného (NaOH – dříve louh sodný nebo natron). V přírodě dobře odbouratelné, ale pokožku vysušuje. Používali již Babyloňané 2800 let př. n. l, první dochovaný recept je z roku 2200 let př. n. l.
- Žlučové mýdlo je alkalické mýdlo s býčí žlučí. Je výborné na odstraňování širokého spektra skvrn z textilií kromě vlny a jemných tkanin.
- Mazlavé mýdlo je vyrobeno z tuku a hydroxidu draselného nebo uhličitanu draselného (potaš). Dříve používáno na úklid a v prádelnách, dnes v malé míře při výrobě mediciálních mýdel.