Výběr pH úklidové chemie

Kategorie: Tipy a triky
Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Výběr pH úklidové chemie je s troškou informovanosti velmi snadné.

Tenzidy jsou povrchově aktivní látky, které snižují povrchovou energii. Nejznámějším tenzidem je mýdlo. Syntetické tenzidy se nazývají saponáty. Tenzidy mohou být anionaktivní (čistící prostředky), kationaktivní (změkčovadla), neionogenní (při úklidu čistí, ale nemají vliv na okolí, jsou neutrální). Amfolytické tenzidy mohou být kladné i záporné (přírodního původu).

Při úklidu má zásadní význam pH roztoku.

pH 0 – kyseliny

pH 5,5 hodnota lidské pokožky

pH 7 neutrální

pH 14 hydroxidy (zásady)

pH 0 je  mají koncentrované kyseliny a jedná se o žíraviny. Ty mohou být jak organické, např.k. mravenčí, k. octová, k. citrónová (přidává se do čistících prostředků na nerez), k. mléčná (základ odvápňovačů kávovarů apod.), nebo anorganické, které se používají do čistících prostředků na odstraňování rzi a vodního kamene. Nejčasteji se používají kyseliny, fosforečná, aminosulfátová, chlorovodíková a sírová. Tyto prostředky se nesmí ani v malých koncentracích nikdy používat na mramor, vápenec a hliník (včetně sloučenin) a používají se např. též v odstraňovačích nátěrů tzv. barvožroutech (k. fosforečná).

pH 14 je maximální alkalita (zásady, louhy)  a jedná se taktéž o žíraviny. pH 14 má např. hydroxidy sodný a draselný. Zásaditý je chlorid amonný (Salmiak). Zásadité mycí prostředky mývají pH 7 až pH 9. Rozpouští mastnoty, ale ve vyšší koncentraci poškozují PVC, Linoleum a hliník.

Obecně platí, že prostředky kyselé odstraňují vodní kámen, močový kámen rez apod., zatímco alkalické prostředky odstraňují mastnotu. Alkalické a kyselé prostředky nelze míchat, jelikož se vzájemně neutralizují a pozbývají účinnosti. V některých prostorech lze aplikovat kombinované mytí, kdy po určité době používání saponátu (a zpravidla při jeho nesprávném dávkování) může vzniknout alkalický závoj, který se snadno odstraní opakovaným použitím slabě kyselého pracovního roztoku.

Čistička vzduchu – nejen hygienický komfort

Kategorie: Tipy a triky
Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Posledním krokem pro hygienický komfort může být i čistička vzduchu, na výběr je obrovská škála, pro nás je podstatný hodinový výkon, čistící schopnost, hlučnost a provozní náklad. Jako vhodná se jeví elekrostatická (žádná výměna filtrů, prakticky neslyšný provoz, dostatečný výkon, spotřeba v jednotkách Wattů). Ale zase možná další produkce elektromagnetického smogu a ozónu. Toto téma už leží za hranicí úklidu.

Zdravotní rizika polétavých mikročástic

Kategorie: Zajímavosti
Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Zdravotní rizika polétavých mikročástic a prachu v uzavřených prostorách si málokdo uvědomuje.

Nábytek z dřevotřísky po celou dobu své životnosti odpařuje formaldehyd. Nátěry na zdech jsou při trvalé expozici také toxické (dříve se bílilo vápnem, které je sice silně alkalické a žíravé, ale určitou dezinfikovalo prostor).

Jelikož v každém bytě je až několikasetkrát vyšší koncentrace toxických látek ve vzduchu, je dobré často krátce větrat (v Ostravě to asi pravda nebude). Časté větrání v zimě = vysoké náklady energie. tady pomůže rekuperace s filtry (na výstavě se dala pořídit kompletní za 5 tisíc).

Mikroparch, který je škodlivý a který na rozdíl od prachu který je větší a zachytávají ho sliznice, se usazuje na stejných místech jako je prach viditelný. Proto je dobré stírat prach všude (i na skříních a tam kde není vidět), maximálně omezovat interiérové doplňky na které se prach usazuje a ze kterých se nesnadno odstraňuje, pravidelně stírat podlahy a prostě uklízet.

Pokud se nevyhneme kobercům a textilním podlahovým krytinám, je vhodné je často vysávat s vysavačem s dobrou filtrační schopností (mikrofiltr, hepafiltr). Z tohoto hlediska jsou ideální centrální vysavače, které ač s nízkým stupněm filtrace vyfukují vzduch mimo objekt. Dobré je i častější hloubkové čištění koberců extraktorem (jedná se o vyprání svrchní části koberce). Nicméně minimalizování ploch s koberci je krokem dobrým směrem.

Otázkou mnohdy zůstává, co místo koberce. Dlažba je studená, plovoucí podlahy jsou narvány formaldehydem a PVC rozhodně není krokem ke zlepšení hygienické pohody. Snad zůstává de facto přírodní linoleum nebo dřevo. Obojí je však náročnější na údržbu.

«stránka 1 z 2
Vítej , dnes je 21.11.2024 (Čt)