Zdravotní rizika polétavých mikročástic

Kategorie: Zajímavosti
Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Zdravotní rizika polétavých mikročástic a prachu v uzavřených prostorách si málokdo uvědomuje.

Nábytek z dřevotřísky po celou dobu své životnosti odpařuje formaldehyd. Nátěry na zdech jsou při trvalé expozici také toxické (dříve se bílilo vápnem, které je sice silně alkalické a žíravé, ale určitou dezinfikovalo prostor).

Jelikož v každém bytě je až několikasetkrát vyšší koncentrace toxických látek ve vzduchu, je dobré často krátce větrat (v Ostravě to asi pravda nebude). Časté větrání v zimě = vysoké náklady energie. tady pomůže rekuperace s filtry (na výstavě se dala pořídit kompletní za 5 tisíc).

Mikroparch, který je škodlivý a který na rozdíl od prachu který je větší a zachytávají ho sliznice, se usazuje na stejných místech jako je prach viditelný. Proto je dobré stírat prach všude (i na skříních a tam kde není vidět), maximálně omezovat interiérové doplňky na které se prach usazuje a ze kterých se nesnadno odstraňuje, pravidelně stírat podlahy a prostě uklízet.

Pokud se nevyhneme kobercům a textilním podlahovým krytinám, je vhodné je často vysávat s vysavačem s dobrou filtrační schopností (mikrofiltr, hepafiltr). Z tohoto hlediska jsou ideální centrální vysavače, které ač s nízkým stupněm filtrace vyfukují vzduch mimo objekt. Dobré je i častější hloubkové čištění koberců extraktorem (jedná se o vyprání svrchní části koberce). Nicméně minimalizování ploch s koberci je krokem dobrým směrem.

Otázkou mnohdy zůstává, co místo koberce. Dlažba je studená, plovoucí podlahy jsou narvány formaldehydem a PVC rozhodně není krokem ke zlepšení hygienické pohody. Snad zůstává de facto přírodní linoleum nebo dřevo. Obojí je však náročnější na údržbu.

Komentáře nejsou povoleny.

Vítej , dnes je 21.11.2024 (Čt)