Správné dávkování úklidové chemie

Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Pokud však chceme používat saponáty, je dobré přesně dávkovat a hlavně, při úklidu nešetřit vodou. Voda samotná má mycí účinek kolem 54 až 57 %. Čistící prostředky pouze účinnost zvyšují.

Před mnoha lety byl v časopisu D-Test uveřejněn test pracích prášků. Pokud si dobře pamatuji, některé prací prášky zvyšovali účinnost mycího a pracího účinku vody o pouhá 3 %. V podstatě pračka prádlo vyprala stejně s pracím prostředkem jako bez něj. Obecně tedy kvalita hraje roli.

A jak zjistit dávkování (s tvrdostí vody se mění). Jednak jsou uvedeny pokyny výrobce, ale v případě, že se nejedná o odpěněné prostředky můžeme vhodné dávkování zjistit sami. Např. při mytí nádobí. Pokud je voda znečištěná a stále se tvoří pěna (přebytek tenzidů), dávkovali jsme moc. Pokud voda je ještě čistá a pěna zmizí, účinné látky byli vyčerpány a dávkujeme málo. Naprostá většina lidí ale dávkuje moc. Při mytí nádobí se chemii jednoduše nevyhneme.

Při úklidu dosáhneme výborných výsledků roztokem vody a octu nebo roztokem vody a kyseliny citrónové. Ocet má také dílčí dezinfekční účinky. Již naše babičky, když byl někdo nemocem na kamna hrnec s vodou a octem (dezinfekce prostředí), nebo po vyklepání čistili koberce zelím (stejný účinek, jako optická zjasňovadla, ale zelí nenarušovalo barevnou stálost). Dobrých rad a triků jsou na internetu tisíce, tak dále nemá smysl se této kapitole věnovat.

Komentáře nejsou povoleny.

Vítej , dnes je 20.10.2018 (So)