Zdravotní rizika polétavých mikročástic

Kategorie: Zajímavosti
Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Zdravotní rizika polétavých mikročástic a prachu v uzavřených prostorách si málokdo uvědomuje.

Nábytek z dřevotřísky po celou dobu své životnosti odpařuje formaldehyd. Nátěry na zdech jsou při trvalé expozici také toxické (dříve se bílilo vápnem, které je sice silně alkalické a žíravé, ale určitou dezinfikovalo prostor).

Jelikož v každém bytě je až několikasetkrát vyšší koncentrace toxických látek ve vzduchu, je dobré často krátce větrat (v Ostravě to asi pravda nebude). Časté větrání v zimě = vysoké náklady energie. tady pomůže rekuperace s filtry (na výstavě se dala pořídit kompletní za 5 tisíc).

Mikroparch, který je škodlivý a který na rozdíl od prachu který je větší a zachytávají ho sliznice, se usazuje na stejných místech jako je prach viditelný. Proto je dobré stírat prach všude (i na skříních a tam kde není vidět), maximálně omezovat interiérové doplňky na které se prach usazuje a ze kterých se nesnadno odstraňuje, pravidelně stírat podlahy a prostě uklízet.

Pokud se nevyhneme kobercům a textilním podlahovým krytinám, je vhodné je často vysávat s vysavačem s dobrou filtrační schopností (mikrofiltr, hepafiltr). Z tohoto hlediska jsou ideální centrální vysavače, které ač s nízkým stupněm filtrace vyfukují vzduch mimo objekt. Dobré je i častější hloubkové čištění koberců extraktorem (jedná se o vyprání svrchní části koberce). Nicméně minimalizování ploch s koberci je krokem dobrým směrem.

Otázkou mnohdy zůstává, co místo koberce. Dlažba je studená, plovoucí podlahy jsou narvány formaldehydem a PVC rozhodně není krokem ke zlepšení hygienické pohody. Snad zůstává de facto přírodní linoleum nebo dřevo. Obojí je však náročnější na údržbu.

Správné dávkování úklidové chemie

Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Pokud však chceme používat saponáty, je dobré přesně dávkovat a hlavně, při úklidu nešetřit vodou. Voda samotná má mycí účinek kolem 54 až 57 %. Čistící prostředky pouze účinnost zvyšují.

Před mnoha lety byl v časopisu D-Test uveřejněn test pracích prášků. Pokud si dobře pamatuji, některé prací prášky zvyšovali účinnost mycího a pracího účinku vody o pouhá 3 %. V podstatě pračka prádlo vyprala stejně s pracím prostředkem jako bez něj. Obecně tedy kvalita hraje roli.

A jak zjistit dávkování (s tvrdostí vody se mění). Jednak jsou uvedeny pokyny výrobce, ale v případě, že se nejedná o odpěněné prostředky můžeme vhodné dávkování zjistit sami. Např. při mytí nádobí. Pokud je voda znečištěná a stále se tvoří pěna (přebytek tenzidů), dávkovali jsme moc. Pokud voda je ještě čistá a pěna zmizí, účinné látky byli vyčerpány a dávkujeme málo. Naprostá většina lidí ale dávkuje moc. Při mytí nádobí se chemii jednoduše nevyhneme.

Při úklidu dosáhneme výborných výsledků roztokem vody a octu nebo roztokem vody a kyseliny citrónové. Ocet má také dílčí dezinfekční účinky. Již naše babičky, když byl někdo nemocem na kamna hrnec s vodou a octem (dezinfekce prostředí), nebo po vyklepání čistili koberce zelím (stejný účinek, jako optická zjasňovadla, ale zelí nenarušovalo barevnou stálost). Dobrých rad a triků jsou na internetu tisíce, tak dále nemá smysl se této kapitole věnovat.

Švédské utěrky z mikrovlákna

Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Před řadou let přišli na trh tzv. švédské utěrky z mikrovlákna (vlákno se nejprve vyrábělo v ČR). 100 Km mikrovlákna váží méně než 1 g.

Švédské utěrky z mikrovlákna
Švédské utěrky z mikrovlákna

Principem je to, že tenké vlákno je duté (v podstatě trubička) a na povrchu má hroty jako struhadlo. To je spředeno do svazků a svazky dále do velkých svazků pozorovatelných již pouhým okem. Nečistota se doslova „krouhá a hobluje“ a jde do dutých trubiček. Jednoduše se pak čistou vodou případně s malým přídavkem mýdla vypere a pracuje se dál.

Ovšem řada chemikálií ostny doslova připlácne do „trubičky“ a celou trubičku zplacatí. Ta má pak tendenci se přichitit k sousední a vytvořit shluky. Pak máme z mikrovlákna obyčejný hadr. Rozdíl účinků je obrovský, jako kdybychom chtěli vydrhnout např. kuchyňský vál drátěnkou nebo drhlenkou a pro porovnání se o to samé pokusili válcem na nudle. A použití řady prostředků působí na mikrovlákno podobně, jako kdybychom kladivem zaklepali hroty struhadla do roviny. Nenastrouháme pak již nic. Mikrovlákno nám spolehlivě zničí i minimální obsah aviváže, změkčovadla (např. sody) nebo kyseliny (např. octa) v čistícím nebo pracím prostředku, ve kterém jsme mikrovlákno vyprali.

Mikrovlákno a výrobky z něj poškozují organické sklo (plexisklo), ochranné fólie a leštěné plochy (viditelné okem zejména na černých).

Švédské utěrky z mikrovlákna
Švédské utěrky z mikrovlákna

Obecně platí, že ideální je zásadité mýdlo (nikoli pH neutrální na mytí pokožky – běžná mýdla, jsou vyráběna plně synteticky). Zásadité (alkalické) mýdlo je vyrobeno z živočišných tuků a rostlinných olejů (dříve např. Mýdlo s jelenem) a po použití rychle rozkládá na oxid uhličitý a sůl. Velice vhodné je tzv. Žlučové mýdlo (alkalické mýdlo z býčí žlučí), které najde široké uplatnění v celé domácnosti, namátkou při čištění různých i odolných skvrn (víno, tráva, ovoce, vajíčka, saze, tuk, krev atd.) Je nevhodné pouze pro vlnu a jemné tkaniny a jeho cena v roce 2012 byla od cca 12 Kč do 100 Kč.

Pokud se vrátíme opět k mikrovláknu. Mikrovlákno obecně v různém poměru např. s elastanem se používá např. na výrobu sportovních oděvů, povlečení apod. Ideální mikrovlákno na čištění se skládá ze 70% polyesteru (PES) a 30 % polyamidu (PAD). Zkráceně je to mikrovlákno 70 na 30. Běžně dostupné a také použitelné je 80 na 20. Dle způsobu zpracování jsou mikrovláknové utěrky a mopy na suché čištění, vlhké čištění a na mokré umývání, kde ale již je značná část vlastností snížena. Stále se setkáváme s množstvím výrobků označených jako „Švédská utěrka“ nebo „prachovka z mikrovlákna“, ale rozdíl mezi solidním výrobkem je propastný. Cena může být vodítkem, ale nemusí. Kvalitu poznáme jednoduše tak, že se suchá utěrka z mikrovlákna „lepí“ na ruce. „Zachytává“ se za kůži a různé oděrky a na dotek je velmi nepříjemná. Pokud tato vlastnost pomine, již je utěrka nefunkční.

«stránka 1 z 2
Vítej , dnes je 13.10.2022 (Čt)