Výběr pH úklidové chemie

Kategorie: Tipy a triky
Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Výběr pH úklidové chemie je s troškou informovanosti velmi snadné.

Tenzidy jsou povrchově aktivní látky, které snižují povrchovou energii. Nejznámějším tenzidem je mýdlo. Syntetické tenzidy se nazývají saponáty. Tenzidy mohou být anionaktivní (čistící prostředky), kationaktivní (změkčovadla), neionogenní (při úklidu čistí, ale nemají vliv na okolí, jsou neutrální). Amfolytické tenzidy mohou být kladné i záporné (přírodního původu).

Při úklidu má zásadní význam pH roztoku.

pH 0 – kyseliny

pH 5,5 hodnota lidské pokožky

pH 7 neutrální

pH 14 hydroxidy (zásady)

pH 0 je  mají koncentrované kyseliny a jedná se o žíraviny. Ty mohou být jak organické, např.k. mravenčí, k. octová, k. citrónová (přidává se do čistících prostředků na nerez), k. mléčná (základ odvápňovačů kávovarů apod.), nebo anorganické, které se používají do čistících prostředků na odstraňování rzi a vodního kamene. Nejčasteji se používají kyseliny, fosforečná, aminosulfátová, chlorovodíková a sírová. Tyto prostředky se nesmí ani v malých koncentracích nikdy používat na mramor, vápenec a hliník (včetně sloučenin) a používají se např. též v odstraňovačích nátěrů tzv. barvožroutech (k. fosforečná).

pH 14 je maximální alkalita (zásady, louhy)  a jedná se taktéž o žíraviny. pH 14 má např. hydroxidy sodný a draselný. Zásaditý je chlorid amonný (Salmiak). Zásadité mycí prostředky mývají pH 7 až pH 9. Rozpouští mastnoty, ale ve vyšší koncentraci poškozují PVC, Linoleum a hliník.

Obecně platí, že prostředky kyselé odstraňují vodní kámen, močový kámen rez apod., zatímco alkalické prostředky odstraňují mastnotu. Alkalické a kyselé prostředky nelze míchat, jelikož se vzájemně neutralizují a pozbývají účinnosti. V některých prostorech lze aplikovat kombinované mytí, kdy po určité době používání saponátu (a zpravidla při jeho nesprávném dávkování) může vzniknout alkalický závoj, který se snadno odstraní opakovaným použitím slabě kyselého pracovního roztoku.

Správné dávkování úklidové chemie

Komentáře: Komentování vypnuto
Publikováno: 2.1.2013

Pokud však chceme používat saponáty, je dobré přesně dávkovat a hlavně, při úklidu nešetřit vodou. Voda samotná má mycí účinek kolem 54 až 57 %. Čistící prostředky pouze účinnost zvyšují.

Před mnoha lety byl v časopisu D-Test uveřejněn test pracích prášků. Pokud si dobře pamatuji, některé prací prášky zvyšovali účinnost mycího a pracího účinku vody o pouhá 3 %. V podstatě pračka prádlo vyprala stejně s pracím prostředkem jako bez něj. Obecně tedy kvalita hraje roli.

A jak zjistit dávkování (s tvrdostí vody se mění). Jednak jsou uvedeny pokyny výrobce, ale v případě, že se nejedná o odpěněné prostředky můžeme vhodné dávkování zjistit sami. Např. při mytí nádobí. Pokud je voda znečištěná a stále se tvoří pěna (přebytek tenzidů), dávkovali jsme moc. Pokud voda je ještě čistá a pěna zmizí, účinné látky byli vyčerpány a dávkujeme málo. Naprostá většina lidí ale dávkuje moc. Při mytí nádobí se chemii jednoduše nevyhneme.

Při úklidu dosáhneme výborných výsledků roztokem vody a octu nebo roztokem vody a kyseliny citrónové. Ocet má také dílčí dezinfekční účinky. Již naše babičky, když byl někdo nemocem na kamna hrnec s vodou a octem (dezinfekce prostředí), nebo po vyklepání čistili koberce zelím (stejný účinek, jako optická zjasňovadla, ale zelí nenarušovalo barevnou stálost). Dobrých rad a triků jsou na internetu tisíce, tak dále nemá smysl se této kapitole věnovat.

stránka 1 z 1
Vítej , dnes je 17.10.2018 (St)